IZOLACJA i przebywanie non-stop na małej, zamkniętej przestrzeni jest trudne, nawet jeśli się lubimy i kochamy. Jednak czas zamknięcia i izolacji w rodzinach, w których obecna jest PRZEMOC może być tragiczne w skutkach. Przemocowiec nie zna innych sposobów rozładowania frustracji niż agresja słowna czy fizyczna. Jak szacują specjaliści czasie epidemii i przymusowej izolacji może dochodzić nawet do 40% więcej aktów przemocy domowej niż wcześniej. Tylko jest jedna, zasadnicza różnica – ofiara nie może uciec, wyjść do szkoły czy do pracy, żeby trochę „odetchnąć”, porozmawiać z kimś czy poszukać POMOCY. W obecnym czasie z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne do rodzin nie przychodzą asystenci socjalni, pracownicy opieki społecznej czy kuratorzy. A osoba stosująca przemoc w poczuciu tymczasowej bezkarności eskaluje ją coraz bardziej. Najbardziej poszkodowani są oczywiście ci najbardziej bezbronni – czyli dzieci. Przebywając na małej przestrzeni z agresorem nie mają jak się obronić, ani nawet np. zadzwonić po pomoc.
Dlatego zwracamy się do Was z apelem – REAGUJCIE ! Żadna rodzina, w której istnieje problem przemocy nie mieszka w próżni, wokół są sąsiedzi. Odgłosy przemocy są dla nich słyszalne. Jeżeli niepokoją Was odgłosy rzucania przedmiotami, krzyków, awantur, regularny płacz dziecka zza ściany – nie udawajcie, że ich nie słyszycie, albo nie starajcie się ich tłumaczyć – REAGUJCIE! MOŻECIE W TEN SPOSÓB URATOWAĆ ŻYCIE! DZWOŃCIE NA POLICJĘ LUB NUMER ALARMOWY 112, możecie to zrobić anonimowo (zresztą jeśli Wy boicie się podać swoje dane z uwagi strachu przed sprawcą, to jak musi się go bać dziecko zamknięte z nim w jednym mieszkaniu?)
Oprócz apelu o REAGOWANIE chcemy także zaoferować pomoc ze strony specjalistów PPPP.
Jeżeli w tym trudnym czasie potrzebujesz pomocy, bo czujesz się zagrożony/-a, bezradny, czujesz lęk, z którym nie potrafisz sobie poradzić, a nie możesz zadzwonić np. na TELEFON ZAUFANIA, z uwagi na brak prywatności, strach przed byciem usłyszanym – NAPISZ DO SPECJALISTY PPPP na adres e-mail : psycholog@ppppnaklo.pl lub na skrzynkę wiadomości naszego fanpage na FACEBOOK.
Aleksandra Nowicka-Martinez – psycholog
OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ:
116 111
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku