Informacja z realizacji zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu:
Zdobywam wiedzę, aby odradzać koledze zażywania środków psychoaktywnych
czas realizacji: kwiecień – listopad 2011 r.
- Faza I – REKRUTACJA
– W kwietniu 2011 r. została przeprowadzona rekrutacja 15-stu Młodych Liderów wśród uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Krzywoustego w Nakle n. Not., Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Nakle n. Not. Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr B. Romanowskiego w Nakle n. Not. Spośród wstępnej listy zgłoszonych uczestników, 12 osób – Młodych Liderów uczestniczyło we wszystkich V fazach całego projektu. (Opóźnienie miesięczne z przprowadzeniem rekrutacji wynikło ze zmiany adresatów programu, z uczniów szkół gminazjalnych na ponadgimnazjalnych na wniosek i prośbę grantodawcy, po ogłoszeniu wyników konkursu.)
- Faza II – CYKL ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH
1. Pierwsze spotkania warsztatowe
odbyły się w dniach 30 maj – 01 czerwiec 2011 r. w Ośrodku „Tęcza” nad Jeziorem Więcborskim. Młodzież uczestniczyła w Zajęciach integracyjnych – oraz poprowadzonych przez Arkadiusza Szczepańskiego. Zajęcia te pozwoliły uczestnikom zintegrować się i poznać się nawzajem. Wybór miejsca, do realizacji zajęć pozwolił także zrealizować inny cel, jakim było zintegrowanie Młodych Liderów, którzy wspólnie będą spotykać się przez cały czas trwania projektu. W tym celu urozmaicono młodzieży czas organizując m.in. spływ kajakowy, mini zawody sportowe poprowadzone przez ratownika wodnego Marcina Kulińskiego – nauczyciela z I LO w Nakle nad Notecią oraz zajęcia integracyjne zakończone wspólnym pieczeniem kiełbasek ognisku.
2. Drugie zajęcia warsztatowe
w ramach realizowanego projektu: „Zdobywam wiedzę, aby odradzać koledze zażywania środków psychoaktywnych” odbyły się 17 i 18 czerwca 2011 r. w Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią. Młodzież – 15 Młodych Liderów – uczestniczyła w warsztatach pt. „Dlaczego ludzie sięgają po używki” przeprowadzonych przez Arkadiusza Szczepańskiego – socjoterapeutę. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży jakie są przyczyny i skutki zażywania środków psychoaktywnych. Sposób organizacji warsztatów i ich przebieg pozwolił na z zaaktywizowanie młodzieży do poszukania przyczyn sięgania po te środki. 18 czerwca br. drugą część warsztatów pt. „Uzależnienie – trudny proces wyjścia z nałogu” przeprowadził Piotr Miszewski – certyfikowany psychoterapeuta, trener I stopnia. Przedstawił on młodzieży doświadczenia z pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi, z uwzględnieniem trudności związanymi z wydostaniem się z nałogu, a także konsekwencje przekładające się na codzienne życie uzależnionego.
3. Trzecie zajęcia warsztatowe
odbyły się 16 września 2011 r. w Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią. Młodzi Liderzy, czyli młodzież szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczyli w warsztatach pt.: „Wpływ środków psychoaktywnych na ludzki organizm” poprowadzonych przez panią Joannę Wiśniewską – Swiątek, lekarza stażystę Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy. Celem zajęć było przekazanie Młodym Liderom informacji na temat wpływu używek na wewnętrzne organy oraz psychofizyczne samopoczucie spowodowane częstym zażywaniem środków psychoaktywnych. Lepszemu przyswojeniu trudnych nazw medycznych oraz graficznemu zilustrowaniu zagadnienia służyła prezentacja multimedialna pt. Jak działają substancje psychoaktywne. Kolejnym tematem realizowanym podczas warsztatów był: „Reklama – nacisk – uzależnienie”, poprowadzonych przez Arkadiusza Szczepańskiego – socjoterapeutę. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży siły oddziaływania mass mediów w kreowaniu świata, w którym używki stanowią jego integralną część. Wykorzystując metody aktywizujące młodzież oraz przekazując informację na temat technik manipulacyjnych w mass mediach został ukazany fałszywy przekaz reklam i ich wpływ na dokonywane wybory i kreowane potrzeby.
4. Kolejne już zajęcia warsztatowe odbyły się 23 września 2011 r. w Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią. Młodzi Liderzy, czyli młodzież szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczyła w warsztatach pt.: „Oswoić stres – czyli pokonać przeciwnika i osiągnąć sukces” poprowadzonych przez panią Danutę Andrzejewską, pedagoga-terapeutę. Warsztaty te miały na celu wskazanie młodzieży kilku sposobów rozładowania napięć psychicznych spowodowanych negatywnymi emocjami, nieadekwatnym zachowaniem, sztywnymi reakcjami. Zdobytą wiedzę uczestnicy będą mogli wykorzystać radząc sobie ze stresem, podczas prowadzenia zajęć z profilaktyki dla swoich rówieśników na godzinach wychowawczych w szkołach powiatu nakielskiego. Kolejnym tematem realizowanym podczas warsztatów był: „Jak zaprezentować swoją wiedze i poprowadzić zajęcia przed rówieśnikami”, poprowadzonych przez Krystynę Wegner-Kowalską – psychologa. Celem tego modułu warsztatów było poznanie praktycznych wskazówek dla występujących przed audytorium, czyli Młodych Liderów, przeprowadzających zajęcia dla swoich rówieśników w szkołach gimnazjalnych i ponagimnazjalnych.
- Faza III – TWORZENIE SCENARIUSZY ZAJĘĆ –
W październiku br. Młodzież po zakończeniu pracy warsztatowej i zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki, przystąpiła do opracowania scenariuszy zajęć, które poprowadziła dla swoich rówieśników podczas zajęć lekcyjnych.
- Faza IV
– PROWADZENIE ZAJĘĆ Z POFILAKTYKI PRZEZ MŁODYCH LIDERÓW – Na przełomie października / listopada młodzież przystąpiła do najważniejszej części projektu, której celem było zastosowanie zdobytej we wcześniejszych fazach projektu wiedzy i umiejętności poprowadzenia zajęć z profilaktyki uzależnień przez uczestników warsztatów, w swoich zespołach klasowych na terenie szkoły, pod opieką specjalistów, wcześniej szkolącą młodzież
Koordynator projektu
Arkadiusz Szczepański
socjoterapeuta w PPPP
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku