Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

 

Podejmując temat samopoczucia psychicznego  odnosimy się zwykle raczej do zaburzeń, chorób psychicznych i możliwości ich leczenia.

Co jednak ze Zdrowiem Psychicznym. Jak dbają Państwo  o nie? Co Państwo robią, aby je pielęgnować?

W poniższych rozważaniach pragniemy przybliżyć Państwu pojęcie  Zdrowia Psychicznego oraz podpowiedzieć, co jest ważne i pomocne w dbaniu o naszą kondycję emocjonalną.

Chcesz zadbać o swoje Zdrowie Psychiczne?

Bądź Optymistą!

Jakkolwiek absurdalnie może to brzmieć, jednak optymizmu względnie można się wyuczyć.  Optymizm ogólnie to przekonanie, że dana sytuacja potoczy się dla nas korzystnie, a nasze działania zakończą się sukcesem. Będąc optymistycznie nastawionym do życia, sytuacji, nie tylko dbamy o zdrowie psychiczne ale także wydłużamy sobie życie. Osoby optymistyczne rzadziej i krócej chorują, a ich rokowania na wyleczenie są lepsze.

Jak podchodzisz do życia? Zakładasz od razu „czarny scenariusz”? Potrafisz dostrzec pozytywne strony różnych sytuacji?

 

Kolejnym ważnym „składnikiem” zdrowia psychicznego jest

Poczucie własnej skuteczności.

Jest to przekonanie, że potrafię osiągnąć dany cel w określonej sytuacji. Wiem, że potrafię poradzić sobie, nawet mimo niesprzyjających warunków. Nie mogę jednak z góry zakładać rezultatów moich wysiłków. Równie dobrze może się udać jak i nie, przy równym włożeniu wysiłków – pewne rzeczy zależą od nas, na inne nie mamy wpływu. Jednak nawet porażka może nas wzmocnić i czegoś nauczyć. Istnieją co najmniej trzy korzyści, jakie można wynieść z doświadczenia porażki (na podstawie- „Dlaczego?. Samobójstwo i inne zagrożenia wieku dorastania” T. Mitchel Anthony).

Z każdego doświadczenia można się czegoś nauczyć. Jest takie powiedzenie: „Człowiek uczy się na własnych błędach”. Można postawić sobie pytanie – „Czego nauczyło mnie przykre doświadczenie?”, „Co mogę zmienić, żeby nie dopuścić do następnej porażki?”, „Czego warto się trzymać?”. Ucząc się z tego doświadczenia mogę uniknąć zapłacenia jeszcze większej ceny za ten sam błąd popełniony powtórnie.

Zadaniem niektórych nagłych wydarzeń (w tym tych przykrych) jest zwrócenie nam na coś uwagi. Mamy wtedy możliwość zmiany kierunku naszych działań. Ten sam prąd powietrza, który zamknął nam jedne drzwi, może jednocześnie otworzyć drugie- inne, może ważniejsze. Może okazać się, że dostrzeżemy nowe możliwości rozwoju i poprawi się nasza sytuacja, odkryjemy w sobie nowe umiejętności, talenty, wypróbujemy coś nowego, czego nigdy byśmy wcześniej nie poznali.

Mocny wstrząs może stać się dla nas zachętą i mobilizacją do zrobienia czegoś z życiem. Powszechną ludzką słabością jest to, że większość ludzi inwestuje w życie tylko tyle energii, ile trzeba, by „jakoś ciągnąć”…. Jeśli zdamy sobie sprawę, iż samo takie ciągnięcie to za mało, może zacząć uczyć się walczyć o osiągnięcia. Takiemu działaniu towarzyszy pozytywny stres, który mobilizuje nas do realizacji terminów i stawianych sobie celów.

Świadomość, że potrafię zrobić daną rzecz działa na nas budująco. Jest to ściśle związane z naszym zdrowiem zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile spraw zależy od Ciebie? Wiesz, że nawet jeśli czegoś chcesz, możesz tego nie otrzymać? Masz świadomość możliwości porażki?

Umiejscowienie kontroli

To następny punkt bez którego nie możemy mówić o higienie zdrowia psychicznego. Ten dziwny termin oznacza oczekiwanie, że nasze działanie jest narzędziem do uzyskania celu. Czyli : podejmuję się zrobienia czegoś z myślą, że to pomoże mi osiągnąć zamierzony cel.

Mam świadomość, że to co robię zależy w głównej mierze ode mnie. Może spotkać mnie coś nieoczekiwanego, jednak sama wyznaczam sobie cele i realizuję je przez konkretne działania. Mam na nie wpływ.

Czy to co przydarza się tobie zależy bardziej od sytuacji czy od ciebie? Czujesz się odpowiedzialny za swoje decyzje? Potrafisz ponieść ich konsekwencje?

Radzenie sobie ze stresem

Stres jest obecny w naszym życiu i nie możemy, a nawet nie ma takiej potrzeby, wyzbyć się go całkowicie. Stres jest groźny wtedy, kiedy sytuacja go wyzwalająca trwa zbyt długo, sytuacje trudne nakładają się na siebie, spotyka nas traumatyczne zdarzenie. Jednak ważnymi elementami są też nasze zdolności i kompetencje do redukowania napięć, odpoczywania, relaksowania się, a także szukania pomocy i wsparcia u innych, przeformułowywania celów, radzenia sobie z porażką, rozwiązywania konfliktów. Powyższe umiejętności możemy  rozwijać w sobie, trenować na specjalistycznych zajęciach, ale też modyfikować dzięki nabywaniu własnego doświadczenia, refleksji, rozmów z bliskimi ……

Czy potrafisz cieszyć się tym, co masz, co Cię spotyka? Czy pamiętasz o wypoczynku, relaksie? Czy potrafisz wybaczać sobie porażki?

Kontakty z ludźmi

Sławny psycholog Aronson napisał książkę – „Człowiek istota społeczna”. Potrzebujemy innych wokół siebie, choć nie zawsze potrafimy dbać o nasze relacje z najbliższymi. Zadziwiające jest jak często wyładowujemy nasze napięcia w domu – na dzieciach, współmałżonku. Czujemy się wśród nich najbezpieczniej, mamy poczucie, że możemy być przy nich sobą i że, ponieważ nas kochają i są od nas zależni, wiele nam wybaczą. Jednak o bliskie związki należy dbać najbardziej. Zanim wejdziesz  do domu zdenerwowany po złym dniu w pracy pomyśl, ze za chwile spotkasz się z najważniejszymi dla Ciebie osobami na świecie, zapytaj sam siebie, czy na pewno zasługują na to, żeby ich ranić. Pamiętaj, że kredyt miłości i zaufania tez może się wyczerpać.

Jesteśmy istotami społecznymi – dbajmy więc o innych i pozwalajmy innym troszczyć się o siebie. Czerpmy siłę i radość z kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami…..

Ile razy mówisz najbliższym, że ich kochasz, że jesteś z nich dumny, że podziwiasz to , czego dokonują? Czy potrafisz prosić innych o pomoc i wsparcie oraz je przyjmować?

OPRACOWANIE:

Ewa Burzyńska

Magdalena Byczyńska

PPPP w Nakle nad Notecią

 

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią wraz z jej Filią w Szubinie organizuje  w październiku 2013 r.

cykl spotkań konsultacyjnych  w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego

z psychologiami, socjoterapeutą oraz pedagogami

w ramach Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego,

na które zapraszamy młodzież, rodziców i nauczycieli .

Zachęcamy do kontaktu i rozmowy wszystkich, którzy chcą dbać o swoją kondycję psychiczną, którzy mają problemy i pytania, odczuwają niepokoje, martwią się o swoich bliskich, przeżywają trudny okres w życiu.

 

Terminy oraz miejsca spotkań:

LP.

SZKOŁA

DATA, GODZINY

KONSULTANCI

1.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu

17.10.2013

800 – 1130

A. Buras-Walentowska

D.  Andrzejewska

2.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Samostrzelu

18.10.2013

830 – 1130

E. Burzyńska

L. Bąk

A. Szczepański

3.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle nad Notecią

21.10.2013

800 – 1200

D. Przykucka

D. Jedynak

4.

Zespół Szkół Technicznych w Kcyni

21.10.2013

1000 – 1400

L. Lemańska

J. Rygielska

5.

Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią

22.10.2013

800 – 1200

D. Przykucka

M. Byczyńska

6.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Władysława Łokietka w Lubaszczu

23.10.2013

830 – 1230

L. Bąk

A. Nowicka – Martinez

7.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie

23.10.2013

1000 – 1400

A. Nowicka – Martinez

J. Rygielska

8.

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią

29.10.2013

800 – 1200

A. Buras-Walentowska

D.  Andrzejewska

9.

I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Szubinie

29.10.2013

900 – 1300

A. Nowicka – Martinez

J. Rygielska

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Dyrektor oraz pracownicy PPPP w Nakle nad Notecią oraz Filii w Szubinie.