KONFERENCJA „ALKOHOL A PRZEMOC W RODZINIE – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” – 10.04.2014r.

Jak co roku Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią zorganizowała konferencję dla pedagogów i psychologów szkolnych, a także przedstawicieli instytucji współpracujących z Poradnią. W tym roku konferencja powstała przy współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią w partnerstwie z  Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nakle nad Notecią. Tematem konferencji były problemy przemocy w domu i w szkole oraz zależność jej występowania od nadużywania alkoholu w rodzinach.

W konferencji uczestniczyli m.in. Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, Andrzej Kinderman – Wicestarosta Nakielski, Krzysztof Błoński – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią. Przed referatami zaprezentowała się Jagoda Jasińska uczennica Szkoły Podstawowej w Mroczy z monologiem przedstawiającym pracę osób pomagających innym (konkretnie psychologa) widziane oczami osoby wspomaganej – pokazane „w krzywym zwierciadle” . Jej prezentacja bardzo podobała się uczestnikom konferencji, myślę, że pozwoliła nam popatrzeć na siebie z dystansem , humorem i autorefleksją.

Występ Jagody – wszechstronnie utalentowanej młodej osoby był doskonałym wstępem do poważnych rozważań nas – dorosłych. Prezentacje przedstawili: podkom. Marek Koliński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Robert Lubrant certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Arkadiusz Szczepański – socjoterapeuta Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ewa Burzyńska psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz dr n. med. Małgorzata Dąbkowska psychiatra. Wystąpienia dotyczyły m.in. wpływu nadużywania alkoholu na zjawisko przemocy w rodzinie w doświadczeniach policjantów, pracy w zespołach interdyscyplinarnych działających przy MGOPS w ramach Niebieskiej Karty,  pracy socjoterapeutycznej z dziećmi oraz z rodzicami z rodzin dysfunkcyjnych, wpływu traumatycznych wydarzeń na rozwój i zdrowie psychiczne dzieci oraz  mobbingu w szkole.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z księgozbiorem Biblioteki Pedagogicznej w Nakle nad Notecią – panie Maria Klóska oraz Justyna Frelichowska udostępniły przykładowe pozycje literatury fachowej dostępne w Bibliotece, przygotowały także szczegółową bibliografię z zakresu tematów poruszanych w czasie wystąpień.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowania Panu Markowi Starczewskiemu właścicielowi Ośrodka Kształcenia Zawodowego ” Kursal” w Nakle nad Notecią za bezpłatne użyczenie sali, dzięki czemu mogliśmy jak co roku zorganizować konferencję dla tak licznych uczestników w takich dogodnych warunkach.

Uczestnicy pozytywnie ocenili wartość merytoryczną wykładów oraz przydatność pozyskanej wiedzy w życiu zawodowym. Z analizy wyników ankiety ewaluacyjnej wynika, że jest duże zapotrzebowanie na następne konferencje tego typu. Poradnia planuje w przyszłym roku podjąć tematykę zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży (m.in. anoreksji i bulimii, schizofrenii, zaburzeń lękowych i fobii szkolnej)  – problemy tego typu są coraz częściej zgłaszane również do nas.

Materiały pokonferencyjne będą dostępne w najbliższym czasie na naszej stronie internetowej, prześlemy je również drogą mailowa do szkół i pedagogów szkolnych.

Alkohol, a przemoc w rodzinie na stronie www.naklo24.pl

Ewa Burzyńska

Dyrektor PPPP w Nakle n. Not