Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią we współpracy z Kujawsko – Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaprosiła pedagogów / psychologów szkolnych, a także zainteresowanych przedstawicieli Rad Pedagogicznych szkół, przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego na Konferencję Powiatową: „Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży” pod honorowym patronatem Starosty Nakielskiego.
Konferencja odbyła się dn. 28 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.
Poprzez Konferencję zaprosiliśmy szkoły, przedszkola i placówki do współpracy w ramach realizacji priorytetu MEN na rok szkolny 2015/2016 „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”.
Konferencję w interesujący sposób poprowadził socjoterapeuta Poradni – Arkadiusz Szczepański. Otwarcia Konferencji dokonała dyrektor Poradni – Ewa Burzyńska, która również powitała przybyłych gości. Następnie głos zabrał Starosta Nakielski – Pan Tomasz Miłowski, który wyraził swoje poparcie dla wszelkich działań ukierunkowanych na rozwijanie potencjału dzieci i młodzieży oraz zapoznał uczestników z różnymi działaniami Starostwa wspierającymi szkoły.
Swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat rozwijania pasji i uzdolnień – swoich, a także dzieci i młodzieży, podzieliły się: Pani Bożena Sobieszczyk – Redlak, plastyk, instruktor NOK, Pani Joanna Nowakowska, wicemistrzyni świata w strzelectwie sportowym oraz Pani Danuta Jarka, pasjonatka muzyki i jeździectwa, wiceprezes Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia „Razem Możemy Więcej”, którego jednym z działań jest prowadzenie Orkiestry Kameralnej dla dzieci i młodzieży – Orkiestra działa w SP w Paterku.
W I części Konferencji podejmowaliśmy w formie wykładowej dwa ważne tematy: „Rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży” – omówiła je Ewa Burzyńska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią, a „Uczeń zdolny w szkole” – Magdalena Byczyńska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią.
Po przerwie uczestnicy wzięli udział w warsztatach:
- „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych” (prowadząca – Grażyna Szczepańczyk, nauczyciel konsultant Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy).
- „Praca z uczniem zdolnym” (prowadząca – Krystyna Karpińska, nauczyciel konsultant Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy).
- „Rozwijanie myślenia twórczego u dzieci i młodzieży” (prowadząca – Danuta Andrzejewska, pedagog – terapeuta Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią).
- „Metody aktywne w pracy z grupami” (prowadząca – Aneta Buras – Walentowska, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią).
Myślę, że udało nam się zrealizować cele, które sobie założyliśmy organizując Konferencję. Wykazaliśmy, jak wielka jest rola zainteresowań w wychowaniu i rozwoju uczniów: pomagają nawiązać kontakt z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami zachowania, z problemami emocjonalnymi. Pozwalają im zintegrować się z grupą rówieśniczą. Umożliwiają w pozytywny sposób zaistnieć nawet najsłabszym uczniom. Mogą być pomocne w motywowaniu do nauki (realizowanie zainteresowań może być wykorzystane jako nagroda, po wywiązaniu się z obowiązków).
Naszym celem było także promowanie alternatywnych w stosunku do telewizji i komputera form aktywności – już przed Konferencją opracowaliśmy bazę informacji o możliwościach rozwijania zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży (poza szkołami) w powiecie nakielskim, która będzie dostępna dla rodziców, nauczycieli i młodzieży.
Przedstawiliśmy także podpowiedzi jak pracować z uczniem zdolnym i jak rozwijać zainteresowania u dzieci i młodzieży, promowaliśmy aktywne i twórcze metody pracy z uczniami. Jednym z głównych celów było także rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych:
- stworzyliśmy wspólnie z uczestnikami Konferencji „Ranking książek godnych polecenia”;
- zorganizowaliśmy przed Konferencją Konkurs Literacki dla młodzieży – „Książka, do której na pewno powrócę…”
Chcieliśmy w ten sposób przekazać młodym ludziom przesłanie zawarte w chińskim przysłowiu: „Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.
Konkurs adresowany był do młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wpłynęło około 60 prac. Jury w składzie: pani Agnieszka Michalak – nauczyciel polonista z ZSZ w Lubaszczu oraz organizatorzy: Danuta Andrzejewska, Lucyna Bąk oraz Katarzyna Dombrowska – z Poradni, oceni prace i wybierze najciekawsze nagrody zakupione dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego, które zostaną wręczone na uroczystym spotkaniu w Poradni w dniu 09.05.2016 o godz. 13.00. Nagrodami będą książki – tytuły podpowiedzą nam uczestnicy konkursu – zakupimy te polecane przez młodzież.
Pani Agnieszce Michalak serdecznie dziękujemy za współpracę i fachowe spojrzenie na prace literackie.
Materiały pokonferencyjne wraz z wnioskami zostaną opublikowane na stronie internetowej Poradni www.ppppnaklo.pl. Zamieścimy w nich również zebrany przez nas wykaz organizacji i placówek pozaszkolnych z terenu powiatu nakielskiego posiadających w swojej ofercie zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także ranking „Książki godne polecenia”, do którego włączymy tytuły zareklamowane przez pedagogów i przez młodzież w konkursie literackim „Książka, do której na pewno powrócę”.
Ewa Burzyńska
Dyrektor PPPP Nakło n. Not.
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku