Już za nami… Piknik Integracyjny

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społecznej TWÓJ PRZYJACIEL jak co roku zorganizowała kolejne spotkanie integracyjne dla dzieci i osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami oraz dla ich rodzin.

Dnia 14.06.2019 r. w godzinach popołudniowych w pięknym i atrakcyjnym miejscu na Przystani Wodnej Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią ponad 60 osób wzięło udział w Pikniku Integracyjnym. Gości przywitały: Ewa Burzyńska – Dyrektor Poradni oraz Kamila Miłosierny – Prezes Stowarzyszenia.

Pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Atmosferę wakacyjną na spotkaniu wzmocnił akompaniament na gitarze i wokal naszego gościa Pana Andrzeja Kuligowskiego (nauczyciela Zespołu Szkół Specjalnych w Karnowie), który także  zachęcił do śpiewania zarówno rodziców, jak i dzieci.

Dużą atrakcją dla uczestników – i tych młodszych i tych starszych, była możliwość pomalowania twarzy w piękne i kolorowe motywy przez Panią Romkę Janke, wielką przyjaciółkę dzieci, na co dzień pracownika Nakielskiego Ośrodka Kultury.

Pracownicy Poradni oraz Zarząd Stowarzyszenia zorganizowali liczne atrakcje, dzięki którym czas minął niespodziewanie szybko i w wesołej atmosferze (np. zabawy chustą animacyjną, rysowanie kredą, malowanie na folii palcami, rzucanie i strzelanie do celi, zabawy ruchowe, bańki).

Dla wszystkich czekał także słodki poczęstunek i napoje.

Cieszymy się z tak dobrze układającej się współpracy, ważne dla nas jest to, że na spotkanie przybyły nowe rodziny. Duża frekwencja świadczy o tym, że tego typu działania są potrzebne. Zachęcamy rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do przystąpienia do Stowarzyszenia TWÓJ PRZYJACIEL,  a także do udziału w spotkaniach GRUPY WSPARCIA organizowanych przez Poradnię. Oprócz wsparcia informacyjnego i emocjonalnego, poszerzania kompetencji ważnych w życiu rodzin, które codziennie podejmują trudne wyzwania, ogromną wartością naszych działań są zawiązane przyjaźnie, realizacja zainteresowań, relaks, a także doświadczanie wspólnoty i wzajemnego zrozumienia. Co roku organizujemy także kilka imprez integracyjnych: Mikołajki, Pikniki, Spotkanie dla Mam z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Matki. We wrześniu planujemy rejs statkiem po Noteci.

Cenna jest także integracja różnych środowisk i wzajemne wsparcie w realizacji zadań. Serdecznie dziękujemy Pani Romce, Panu Andrzejowi, członkom Stowarzyszenia oraz pracownikom Przystani Powiat Nakielski za okazaną pomoc, bezinteresowną życzliwość i zrozumienie dla potrzeb środowiska osób z niepełnosprawnościami. Dziękuję także pracownikom Poradni: Pani Anecie Buras – Walentowskiej oraz Pani Dance Andrzejewskiej za osobiste zaangażowanie, pomysły i poświęcony czas.

EWA BURZYŃSKA

DYREKTOR PPPP W NAKLE