Dnia 20 marca 2017 r. Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią zaprosiła mamy dzieci niepełnosprawnych na uroczystość z okazji Dnia Kobiet w gościnnych progach Restauracji Ekspresja. Takie spotkania stały się już naszą tradycją.
Mamy dzieci o specjalnych potrzebach zasługują na szczególny szacunek, uwagę i wsparcie nas wszystkich. Jedna z mam powiedziała kiedyś – „Gdybym miała komuś krótko wyjaśnić, czym matka zdrowego dziecka różni się od matki dziecka niepełnosprawnego, to bym powiedziała, że rodzajem lęków. Matka zdrowego dziecka martwi się, żeby czasem nie zachorowało, żeby nic mu się nie stało, żeby nie umarło. My martwimy się, żeby to nam się nic nie stało, żebyśmy nie umarły przed naszymi dziećmi. Bo bez nas … to są właśnie nasze lęki”.
W tym roku zaprosiliśmy te wspaniałe kobiety na kolejny mały skok w bok od ich codzienności. Chcieliśmy dać im chwilę relaksu, radości, porozpieszczać je – tak aby poczuły swoją kobiecość i o niej pamiętały. Żeby choć w ten jeden dzień poczuły się przede wszystkim kobietami, tak by mogły potem świadome swej siły, swojego piękna, niezwykłości, powrócić do roli mamy, do codziennych obowiązków…
Ideę spotkania trafnie przedstawiła mama – pani Angelika Grzybowska, w słowach:
„Piękne kobiety – te nasze mamy
Dziś niespodziankę dla Was mamy.
Zostaw na chwilę dziecięce stadko
I stań się kobietą droga Matko.
Porzucić smutki i zmartwienia,
Niech Twa buzia w uśmiech się zmienia.
Wyraź emocje wesołą piosenką
Aniu, Agnieszko, Ewo, Edyto, Marzenko…
Jak wiesz piosenka łagodzi obyczaje
Więc niech jej rytm w Twym sercu zostaje.
Bądźcie dzisiaj rozśpiewanymi kobietami
A nie tylko chorych dzieci Matkami”.
Tegoroczny Dzień Kobiet odbył się pod hasłem : „Panie rozśpiewane…”. W klimat spotkania wprowadził nas zespół wokalny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu pod kierunkiem pana Michała Gacki i Pani Renaty Zmarzły. Od 10 listopada 2016 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Samostrzelu trwa projekt „TRAMPOLINA”. Projekt realizowany jest wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu i finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu jest wzrost aktywności społecznej, edukacyjnej i zawodowej oraz zwiększenie zdolności funkcjonowania w społeczeństwie młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez między innymi zajęcia artystyczno – wokalne i wolontariaty.
W części artystycznej usłyszeliśmy także piękne utwory w wykonaniu pani Angeliki. Następnie Dyrektor Poradni w imieniu własnym i wszystkich pracowników życzyła wszystkim paniom spełnienia wieku marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej. Dzięki pani Grażynie Bielawskiej mogliśmy obdarować nasze drogie mamy małymi upominkami – babeczkami. Prezenty w postaci pięknych kolorowych serc przywiozły też panie z MOW. Pyszne ciasto przygotowały jak zwykle nasze dzielne mamy.
Po części oficjalnej zaprosiliśmy do śpiewania wszystkie uczestniczki z wykorzystaniem podkładów muzycznych karaoke. Było nastrojowo, bardzo kobieco, wzruszająco, ale też – lekko z przymrużeniem oka, entuzjastycznie, wesoło i bardzo energetycznie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji i przeprowadzeniu Dnia Kobiet : wychowawcom MOW : pani Renacie Zmarzły, Elżbiecie Gajek – Ziemniak oraz Alinie Małek; panu Michałowi Gacka, Panu Szymonowi Brukwickiemu z Restauracji Ekspresja, a także pani Grażynie Bielawskiej z Cukierni Sowa z Nakła. Osobne serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania dla talentów kierujemy do dziewcząt z zespołu wokalnego Ośrodka.
Ewa Burzyńska PPPP w Nakle n/ Not.
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku