„Lepszy internet zależy od Ciebie!” – pod takim hasłem obchodzono w naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbyły się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Inicjatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje.
Celem DBI jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle również włączyła się obchody Dnia Bezpiecznego Inernetu, zapraszając do współpracy Powiatową Komendę Policji w Nakle n. Not. oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.
W dniu 13 lutego 2016 r. na zajęciach wykładowych i warsztatowych uwrażliwiano rodziców na temat zagrożeń wynikających z korzystania przez dzieci i młodzież z komputera i internetu w niekontrolowany sposób. Zachęcano również do aktywnego spędzania czasu z dziećmi proponując różne formy zabaw, które w sposób pozytywny wpływają na rozwój intelektualny dziecka, jego zdolność kojarzenia, spostrzegawczość i koncentrację. Zostały również zaprezentowane programy ograniczające dostępność dziecka do niebezpiecznych treści w internecie.
Podczas zajęć psychoedukacyjnych dla dzieci w wieku 6-8 lat wykorzystano program edukacyjne pt. „Owieczki w sieci”, na których poprzez ćwiczenia, filmiki edukacyjne oraz zabawę przekazywano dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z komputera i internetu.
Na zajęciach edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej przekazywano informacje na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem komputera (nękanie, wykorzystywanie wizerunku online, hejtowanie). Zapoznano uczestników z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu, tzw. netykietą. Uwrażliwiano młodzież jak ochronić się przed przejawami cyberprzemocy w internecie oraz przekazano informacje dotyczące konsekwencji prawnych dla sprawców cyberprzemocy.
Podczas zaproponowanych spotkań z rodzicami, dziećmi i młodzieżą wykorzystywano publikacje, materiały dydaktyczno-profilaktyczne z bazy Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku