„Są dwa największe dary,
Które powinniśmy dać
Naszym dzieciom
Jednym z nich są korzenie,
Drugim skrzydła.”
Autor nieznany
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Najczęściej niepełnosprawność kojarzy nam się z deficytami fizycznymi. Osoba niepełnosprawna to również osoba z pewnymi deficytami intelektualnymi. Jest to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Już u małego dziecka można zauważyć pewne opóźnienia rozwojowe, następnie pojawiają trudności w nauce, mogą również wystąpić problemy w porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz przyswajaniu umiejętności społecznych.
Każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu przedszkolnym, szkolnym, społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Dzieci, młodzież z niepełnosprawnością intelektualną chcą się uczyć, rozwijać a następnie pracować. Na co dzień jest im znacznie trudniej to osiągać oraz pokonywać różne przeszkody. Potrzebują odpowiednich form, metod kształcenia, pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Osiąganie samodzielności na miarę swoich możliwości, jest jednym z podstawowych zadań, jakie mają do zrealizowania osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pomimo wielu przeszkód, wytężonej pracy osoby niepełnosprawne intelektualnie potrafią osiągać zamierzone cele. Bardzo dobrze pełnią rolę w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Wymaga to jednak od nas wszystkich wsparcia i pomocy. Osoby niepełnosprawne intelektualnie często bywają wspaniałymi przyjaciółmi, odpowiedzialnymi pracownikami i oddanymi rodzicami.
Z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej życzą zdrowia, radości na co dzień, dużo uśmiechu, wytrwałości w przezwyciężaniu wszelkich napotykanych trudności, jak najmniej barier do pokonywania – tak w życiu osobistym, jak i zawodowym, życzliwych ludzi wokół siebie. Wszystkim opiekunom wytrwałości siły i nadziei na lepsze jutro.
Przygotowały: Lucyna Bąk pedagog-terapeuta
Katarzyna Dombrowska-neurologopeda
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku