Spotkanie Grupy Dyskusyjnej – „Bezpieczeństwo w szkole”

Wbrew temu, czego osoby udzielające pomocy w swojej pracy zawodowej pragną, ludzie często próbują uniknąć zwrócenia się o pomoc, dopóki ich problem nie osiągnie rozmiarów kryzysu. Młodzi ludzie tym bardziej narażeni są na odczuwanie negatywnych skutków swoich nie zawsze właściwych decyzji, których są autorami a raczej ofiarami rzeczywistości, której kreatorami jesteśmy my dorośli.

Udzielenie właściwej pomocy w sytuacji kryzysowej nastolatkowi przez pracowników jednostek edukacyjnych – szkół to rzecz priorytetowa obok oczywistego edukowania uczniów. Jak trudne to zadanie wiedzą również pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle, którzy na co dzień udzielają pomocy terapeutycznej dzieciom i młodzieży, a także tworzą całościowe diagnozy zaburzeń i deficytowych postaw. Z oczywistych względów współpraca między szkołą i Poradnią nabiera szczególnego znaczenia, będąc również okazją do ujawnienia zauważanych trudności i zagrożeń w pełnieniu roli osób mających sprawnie pomóc wyjść z sytuacji kryzysowej.

Pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle dostrzegli potrzebę ujednolicenia działań profilaktycznych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych (takich jak myśli i próby samobójcze, używanie środków psychoaktywnych, zaburzenia psychiczne, niedostateczne wsparcie w rodzinie) wszystkich instytucji na co dzień zajmujących się pomocą.

Na zaproszenie Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle w dniu 24 marca 2014 r. zebrała się  Grupa Dyskusyjna – „Bezpieczeństwo w szkole” z udziałem pedagogów i psychologów szkolnych z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z rejonu powiatu nakielskiego. W dyskusji udział wzięli także: Funkcjonariusz Służby Policyjnej ds. nieletnich, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle, Koordynator ds. pieczy zastępczej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Dyrektor Naczelny Ośrodka Leczenia Uzależnień „Koliber” w Nakle, Inspektor Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym w Nakle oraz Przedstawiciele Gminnych Komisji ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom z Nakła, Kcyni i Sadek oraz Kuratorzy Sądowi. W spotkaniu udział wzięli także dyrektor oraz pracownicy Poradni, a także  lekarz psychiatra z nią współpracujący.

Z zaplanowanych  tematów zgłoszonych wcześniej drogą ankietową przez pracowników szkół na spotkaniu zdołano przeanalizować kilka, z uwagi na wieloaspektowość poruszanych spraw. W pierwszej kolejności omówiono procedurę reagowania na zgłaszane przez dziecko, bądź zauważone przez pracownika sytuacje maltretowania dziecka w rodzinie. Zebrani zostali zaznajomieni przez Dyrektora MGOPS w Nakle oraz funkcjonariusza policji o procedurze „Niebieskiej Karty”. Przeprowadzenie dyskusji pozwoliło rozwiać niejasności o odpowiedzialności i konieczności zgłaszania do Komisji Interdyscyplinarnej przy MGOPS w przypadkach podejrzenia naruszenia nietykalności cielesnej dziecka, a także czynienia mu krzywdy przez osoby dorosłe.

W dalszej części zebrania omówiono sposoby reagowania na posiadanie informacji o organizowanych tzw. „ustawkach” dzieci i młodzieży na terenie szkoły i poza nią.

Kolejnym ważnym tematem, który wzbudził dyskusje zebranych to zagrożenia związane z użytkowaniem przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych. Omówiono procedurę zgłaszania posiadania przez młodzież ww. substancji. Wskazano, jakie formy pomocy stosować w poszczególnych przypadkach, inną gdy dziecko eksperymentuje (konieczna współpraca szkoła-rodzic, objęcie oddziaływaniami psychoeduakacyjnym i wsparciem) a inna w przypadku uzależnienie młodego człowieka od ww. środków. Zauważono konieczność opracowania wykazu placówek, do których można kierować młodzież uzależnioną od środków psychoaktywnych. Lekarz psychiatra natomiast omówił większość kwestii związanych z przymusowym leczeniem. Ponadto omówiono i przedyskutowano szczegółowo procedury możliwe do zastosowania w przypadku prób i myśli samobójczych u młodzieży, podejrzeń występowania zaburzeń psychicznych u uczniów lub rodziców – zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba znajduje się w stanie zagrażającym życiu  lub bezpieczeństwu własnemu lub innych lub odmawia podjęcia leczenia. Przedstawiono wykaz miejsc, gdzie można uzyskać pomoc psychiatryczną.

Spotkanie zakończono wypracowując kilka ważnych wniosków na temat współpracy jednostek biorących udział w panelu dyskusyjnym. Materiały opracowane przez pracowników Poradni łącznie z wykazami placówek pomocowych zostaną przesłane do uczestników spotkania droga mailową. Pedagodzy szkolni zgłaszali  konieczność organizacji tego typu spotkań w przyszłości, aby móc omówić skuteczne sposoby pomocy w pozostałych sytuacjach kryzysowych dzieci i młodzieży.

 

Arkadiusz Szczepański – socjoterapeuta