2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią
oraz Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej TWÓJ PRZYJACIEL
przyłączają się do akcji
Polska na Niebiesko
organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Ma ona na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia.
Autyzm dziecięcy jest poważnym, całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sfery – poznawczą, emocjonalną i społeczną. Częstość występowania w populacji – 30 na 10 000 urodzeń. Brak jest jednolitego obrazu klinicznego dziecka autystycznego. Występuje różnorodność objawów i zróżnicowane ich nasilenie. Każde dziecko autystyczne jest w zasadzie inne. Pierwsze objawy pojawiają się przed 3 rokiem życia. Najczęściej po okresie dość dobrego rozwoju obserwuje się jego zahamowanie lub regres. Autyzm współwystępuje często z upośledzeniem umysłowym (różnego stopnia), jednak rozwój przebiega zwykle w sposób bardzo nieharmonijny, dzieci mogą przejawiać wybiórcze zdolności i zainteresowania.
Terapia przynosi najlepsze efekty, jeżeli jest podjęta jak najwcześniej i jest systematycznie prowadzona . Polega na :
- rozwijaniu zachowań deficytowych, opóźnień rozwojowych
- redukowaniu zachowań niepożądanych
- generalizowaniu i utrzymywaniu efektów terapii.
Dziecko autystyczne może przejawiać w różnym stopniu nasilone zachowania niepożądane i zaburzenia życia emocjonalnego (kilka lub wiele), które powodują utrudnienia w uczeniu się, nawiązywaniu kontaktów, funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej. Są one również przyczyną częstych i poważnych problemów w życiu rodzinnym i szkolnym. Ich dziwaczność lub nasilenie powodują krytyczne lub wręcz odrzucające i wrogie reakcje otoczenia, co utrudnia funkcjonowanie dziecka i jego rodziny w społeczeństwie.
NALEŻY PODKREŚLIĆ, ŻE ZACHOWANIA DZIECKA NIE SĄ WYNIKIEM JEGO ZŁEJ WOLI LUB BRAKU WYCHOWANIA I NIEZARADNOŚCI RODZICÓW. SĄ OBJAWEM POWAŻNEGO SCHORZENIA, JAKIM JEST AUTYZM.
Zachowanie dzieci budzi często tak duże zdziwienie i niezrozumienie, ponieważ autystycy w przeważającej większości nie różnią się wyglądem od zdrowych rówieśników.
W terapii można znacząco poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny oraz doprowadzić do lepszego funkcjonowania w grupach społecznych i szkolnych, jest to jednak długotrwały i trudny proces, a efekty bywają chwiejne i niepewne.
Właściwe reakcje społeczeństwa na trudne zachowania dzieci autystycznych, zrozumienie złożoności problemów i trudności, z jakimi na co dzień borykają się ich rodzice – mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia i zmniejszenia i tak ogromnych obciążeń i frustracji.
Dzieci autystyczne pozostają cały czas zagadką dla badaczy i terapeutów. Stanowią szczególne wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Warto poznać złożoność tego zaburzenia, żeby lepiej zrozumieć zachowania dzieci, zaakceptować ich odmienność, wspierając w ten sposób rodziców w ich niezwykłym macierzyństwie.
Główne kierunki działalności Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią na rzecz dzieci z autyzmem i ich rodziców:
- Rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmu i metod pracy z dziećmi autystycznymi (m. in. opracowywanie ulotek i ich upowszechnianie na stronie internetowej, artykuły w prasie lokalnej i audycje w Radio Nakło)
- Wczesna diagnoza autyzmu
- Terapia indywidualna i grupowa dla dzieci
- Prowadzenie Grupy Wsparcia dla rodziców
- Imprezy okolicznościowe dla całych rodzin, turnusy rehabilitacyjno – integracyjne
- Współpraca z wolontariuszami
- Organizacja konferencji oraz szkoleń dla nauczycieli, rodziców, wolontariuszy, pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej.
Ewa Burzyńska, Dyrektor
Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią.
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku