Książka, którą naprawdę warto przeczytać…

Polecam wszystkim książkę o intrygującym tytule: „Dziwny przypadek psa nocną porą”.  Może łatwiej zrozumiecie, skąd tak oryginalne i nietypowe zdanie pojawiło się, jeżeli zdradzę, że bohaterem tej specyficznej powieści kryminalnej jest 15-letni Christopher Boon – chłopiec z zespołem Aspergera. Autor – Mark Haddon,  przedstawia w trafny i barwny sposób  spojrzenie na otaczający świat, sposób rozumienia wydarzeń, odczuwane emocje oraz strategie radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami tego autystycznego chłopca.

W książce każdy: nauczyciel, wychowawca, specjalista, a także rodzic, brat/siostra osoby z zespołem Aspergera, znajdzie interesujące opisy i uzasadnienia wielu dziwnych zachowań, sposobów odbioru skomplikowanych dla autystów (choć dla nas oczywistych) zdarzeń, bodźców z otoczenia, sytuacji codziennych i zmian w rutynie. Dla mnie była to cenna lekcja przybliżająca nietypowy i tajemniczy świat osób z wymienioną niepełnosprawnością.

Narrator i zarazem główny bohater powieści wciela się w rolę detektywa. Bardzo dobrze zna się na matematyce, ma natomiast trudności w zrozumieniu innych i radzeniu sobie z frustracją. „Nigdy nie wypuścił się sam poza ulicę, przy której mieszka, lecz gdy odkrywa, że zabito psa sąsiadki, wyrusza w przerażającą podróż, która wywróci jego świat do góry nogami…” (cyt. z okładki).

Zaprzyjaźnij się z Christoferem czytając opowieść o nim, być może lektura książki pokaże  Ci  łagodniejsze, bardziej akceptujące, a przy tym efektywniejsze spojrzenie na osobę z autyzmem z Twojego otoczenia.

Dziwny

Jeżeli przeczytałeś ostatnio ciekawą, poruszającą książkę – napisz do nas, zapraszamy do podzielenia się wrażeniami i refleksjami z lektury – chętnie skorzystamy z podpowiedzi i również sięgniemy po polecaną pozycję.

Ewa Burzyńska

psycholog PPPP w Nakle