Już za nami… Konferencja pt. „Interwencja kryzysowa w szkole – jak pomagać dzieciom, rodzicom i nauczycielom w kryzysie…”

Dnia 19 marca 2018 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury przeszło 60 pedagogów i psychologów szkolnych, a także pracowników instytucji wspomagających rodziny z terenu powiatu nakielskiego uczestniczyło w Konferencji zorganizowanej przez Fundację Salus Homini w ścisłej współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Nakle pt. „Interwencja kryzysowa w szkole – jak pomagać dzieciom, rodzicom i nauczycielom w kryzysie”. Konferencja objęta została honorowym patronatem Starosty Nakielskiego, Pana Tomasza Miłowskiego.

Do udziału w części wykładów zaproszono młodzież z I i II klasy medycznej naszego nakielskiego I Liceum Ogólnokształcącego, która objęta jest szkoleniem na hospicyjnych wolontariuszy medycznych (zakres drugiej części projektu).

Cały projekt (w tym organizacja Konferencji) dofinansowany został na drodze otwartego konkursu ofert przez Powiat Nakielski.

Prelegentami byli: profesor zwyczajny dr hab. Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy, ks. dr Waldemar Różycki, Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i asystent Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Polskich oraz mgr Aleksandra Nowicka – Martinez, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle. Warsztaty prowadzone były przez pracowników Poradni: mgr Dobrosławę Jedynak, Danutę Andrzejewską oraz Arkadiusza Szczepańskiego, specjalistów PPPP w Nakle.

Konferencja była elementem wieloletniego programu szkoleniowego dotyczącego interwencji kryzysowej. Koncentrowaliśmy się wokół sytuacji kryzysowych, z jakimi spotyka się społeczność szkolna: cyberprzemoc, przemoc seksualna, żałoba i sposobów pomagania uczniom, nauczycielom i rodzicom, z uwrażliwieniem na ogromny wpływ stresu na funkcjonowanie układu nerwowego.

Pokonferencyjne ankiety i rozmowy pozwalają stwierdzić, że w sposób znaczący spełniła swoje zadanie, poszerzając wiedzę uczestników na temat mechanizmów kryzysu oraz sposobów ich konstruktywnego rozwiązywania.

Dobrosława Jedynak, Ewa Burzyńska

Materiały pokonferencyjne: