„Razem zmieniamy Internet na lepsze” – pod takim hasłem obchodzono w naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz kolejny w ponad stu krajach na całym świecie odbyły się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Inicjatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja – Dajmy Dzieciom Szansę. Celem DBI jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nakle po raz drugi włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, zapraszając do współpracy Komendę Powiatową Policji w Nakle n. Not., Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Poradnię Profilaktyki i Pomocy Rodzinie Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy.
W dniu 18 lutego 2017 r. na zajęciach wykładowych i warsztatowych uwrażliwiano rodziców na temat zagrożeń wynikających z korzystania przez dzieci i młodzież z komputera i internetu w niekontrolowany sposób. Zachęcano również do aktywnego spędzania czasu z dziećmi proponując różne formy zabaw, które w sposób pozytywny wpływają na rozwój intelektualny dziecka, jego zdolność kojarzenia, spostrzegawczość i koncentrację. Rodzice uczestniczący w warsztatach wskazywali trudność w wyznaczaniu dziecku zasad korzystania z komputera/internetu w środowisku domowym. Za powód owych trudności wskazywano postawę dzieci, które traktują komputer/internet jako najważniejsze źródło ich aktywności (gry komputerowe, komunikowanie się z rówieśnikami na portalach społecznościowych). Na zajęciach warsztatowych prowadzący podejmowali próbę podwyższenia kompetencji wychowawczych rodziców, tj. umiejętność wyznaczania dzieciom granic i zasad korzystania z komputera oraz konsekwentnego ich przestrzegania. Omówiono przykładowy kontrakt, dotyczący właściwego korzystania z komputera (ramy czasowe, zasada: najpierw nauka, później przyjemności, m.in. dostęp do komputera, wspólne wybieranie gier i programów, do których dziecko ma dostęp, a który można uzgodnić wspólnie z nim).
Podczas, gdy rodzice uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, ich dzieci w wieku 8-10 lat uczestniczyły w zajęciach psychoedukacyjnych, na których poprzez ćwiczenia, filmiki edukacyjne oraz zabawę przekazywano dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z komputera i internetu. Wykorzystano także programy edukacyjne pt. „Owieczki w sieci”, udostępnione przez Fundację: „Dajmy dzieciom szansę” (Pomoce dydaktyczne dotyczące cyberprzemocy dostępne na stronie: www.saferinternet.pl). Celowo zaprosiliśmy do udziału w DBI dzieci w młodsze i ich rodziców, gdyż edukację i profilaktykę w tym zakresie trzeba zaczynać bardzo wcześnie, a zauważamy, że problemy z używaniem komputera mają już uczniowie w wieku wczesnoszkolnym.
W tym dniu przygotowaliśmy również ciekawe zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej. Podczas warsztatów pt.: „Mój wizerunek w sieci” przekazywano młodzieży informacje na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem komputera (nękanie, wykorzystywanie wizerunku online, hejtowanie). Zapoznano uczestników z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu, tzw. netykietą. Natomiast na warsztatach pt. „Dekalog cyfrowego obywatela” uwrażliwiano młodzież jak ochronić się przed przejawami cyberprzemocy w internecie oraz przekazano informacje dotyczące konsekwencji prawnych dla sprawców cyberprzemocy.
Młodzież uczestniczyła ponadto w turnieju pt. „Zaloguj się na rzeczywistość”, w którym wykazała się wiedzą na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą w internecie. Uczniowie pracowali w czterososbowych zespołach. Dzięki sponsorom oraz Gminie Nakło i Powiatowi Nakielskiemu pula nagród była bogata i atrakcyjna dla młodzieży: karnety na basen oraz na lodowisko w Nakle, karnety do Fitness Club w Nakle, bilet do kina w Nakle, gry towarzyskie. Wybór nagród nie był przypadkowy, chcieliśmy zachęcić młodzież do różnych form aktywności (innych niż używanie komputera) wymagających kontaktu z innymi. Wśród zadań, które wykonywała młodzież były: quiz o tematyce bezpiecznego korzystania z internetu, plakat obrazujący hasło: „Razem zmieniamy internet na lepsze” oraz praca pisemna dotycząca reagowania na hejtowanie. Spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem (pizzą zasponsorowaną przez pizzerię „Na Rynku” oraz ciasteczkami z piekarni pana Szymona Karolczaka).
Dziękujemy uczestnikom za udział w wykładach, warsztatach, turnieju, a sponsorom za nagrody dla młodzieży i poczęstunek.
——————————————————————————
Drugim ważnym elementem obchodów DBI była Konferencja Powiatowa dla pedagogów/psychologów szkolnych oraz pracowników pomocy społecznej: „BEZPIECZEŃSTWO W SIECI- RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”
pod honorowym patronatem Starosty Nakielskiego, która odbyła się 24 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią. Program konferencji obejmował wykłady i warsztaty: „Aktualne zagrożenia w sieci”, „Cyberprzemoc – zdiagnozowane problemy u młodzieży w powiecie nakielskim”, „Działalność profilaktyczna w obszarze cyberprzemocy”, „Kontrola rodzicielska – jak zabezpieczyć komputer dziecka przed nieodpowiednimi treściami w internecie ?”, „Procedury postępowania w szkole w przypadku cyberprzemocy i innych zagrożeń z internetu”, „Profilaktyka i wczesna diagnoza w szkole”. Spośród zaproszonych gości przybyli: Tomasz Miłowski Starosta Powiatu Nakielskiego, Ewa Szłapa Dyrektor Wydziału Edukacji, Michał Hopfinger Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nakle nad Notecią, Wioletta Traczyk Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nakle nad Notecią.
Uczestnicy wysoko ocenili konferencję, uznali przedstawione zagadnienia jako przydatne w ich pracy zawodowej. Zapraszamy zainteresowane osoby do skorzystania z materiałów pokonferencyjnych, które już wkrótce zostaną zamieszczone na stronie internetowej Poradni: www.ppppnaklo.pl
Ewa Burzyńska oraz Arkadiusz Szczepański,
PPPP w Nakle nad Notecią
Zobacz nasze filmy na YouTube Daj lajka na Facebooku