Już po… Mikołajkowe spotkanie rodzin dzieci z niepełnosprawnościami w tym z autyzmem

W dniu 05.12.2018r. pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią zaprosili już po raz dwunasty na coroczne Spotkanie Mikołajkowe dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem, oraz ich rodziców i rodzeństwo.

Z zaproszonych gości na spotkanie przybyli: Pan Tomasz Miłowski – Wicestarosta Powiatu Nakielskiego, Pani Ewa Szłapa – Dyrektor Wydziału Edukacji przy Starostwie Nakielskim oraz Pan Piotr Rugowski – Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nakle.

Spotkanie odbyło się dzięki życzliwości i wsparciu Pana Szymona Brukwickiego w pięknej sali Restauracji Ekspresja w Nakle. W świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka w wykonaniu dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Samostrzela. Występ bardzo podobał się dzieciom i rodzicom.

W tym roku jednym z priorytetów w działaniach Poradni są zadania ukierunkowane na zapewnianie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – w tym bezpieczeństwa na drodze. W związku z powyższym, chcąc włączyć tradycyjnie już element profilaktyczny w trakcie naszego spotkania, zaprosiliśmy do współpracy policję: Panowie Marcin Pilch oraz Mirosław Romel przeprowadzili z dziećmi grę edukacyjną na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, a dorośli oraz dziewczęta z Ośrodka mieli okazję sprawdzić, jak zmieniają się nasze zdolności percepcyjne oraz reakcje pod wpływem alkoholu i narkotyków dzięki założeniu alko i narkogogli. Dodatkowo rodzice (oprócz życzeń świątecznych) otrzymali ulotki profilaktyczne zachęcające do przestrzegania zasady: nie prowadzimy samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a gdy widzimy, że ktoś nietrzeźwy siada za kółkiem – naszym obowiązkiem jest zareagować. Dzieci zaprosiliśmy do wykonania specjalnych bombek świątecznych w kształcie znaków drogowych. Wszystkie prace były wspaniałe, zaangażowanie wielkie (zarówno dzieci, jak i rodziców), więc Mikołaj uznał, że wszystkie dzieci zapracowały na nagrodę – upominek (zajrzeliśmy do paczek i podpatrzyliśmy, że były to oprócz świątecznych słodkości  czapeczki, chustki, plecaczki oraz zawieszki z odblaskami!). Wszystkim bardzo się podobały, a my mamy nadzieję, że zapewnią one dzieciom bezpieczeństwo na drodze.

W zabawach i opiece nad dziećmi sprawnie i z dużą wrażliwością wspomagały nas wolontariuszki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu pod opieką wychowawców: Renaty Zmarzły, Aliny Malak, Małgorzaty Romanek oraz Jerzego Makowskiego. Nasi Przyjaciele z Ośrodka przygotowali także dla dzieci przepiękne upominki – reniferki.

Dzieci otrzymały nagrody – upominki dzięki środkom przekazanym przez Powiat Nakielski oraz z budżetów Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii z Nakła, Szubina, Kcyni, Mroczy i Sadek. W imieniu obdarowanych – Dziękujemy!

Dzięki wsparciu finansowemu z Komisji świętowaliśmy przy słodkościach, dużym powodzeniem cieszyły się też pyszne wypieki, które przywiozły ze sobą mamy, a także murzynki podarowane przez Pana Grzegorza Mordzaka (Zakład Produkcyjno – Handlowy z Miastowic).

Dyrektor Poradni w imieniu swoim i pracowników składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Mikołajek, życząc z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wielu pięknych i ciepłych chwil, odpoczynku przy rodzinnym stole oraz mnóstwa pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

Również wszystkim czytelnikom, klientom Poradni, zaprzyjaźnionym placówkom i instytucjom życzymy Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie, wypełnionych radością i miłością. Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia, te całkiem błahe i te ważne, te dostojne i te ciut niepoważne, niech się spełnią.

Marzeń, o które warto walczyć, wartości, którymi warto się dzielić, przyjaciół, z którymi warto być i nadziei, bez której nie da się żyć – życzą.

Dyrektor Ewa Burzyńska

oraz Pracownicy PPPP w Nakle n. Not. i Filii w Szubinie