Dzień Babci i Dziadka… Co to za święto?

To połączone ze sobą obchody dwóch świąt – Dnia Babci, przypadającego 21 stycznia i Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Dzień Dziadka i Babci to wspaniałe święto pokazujące seniorom w naszej rodzinie, że o nich myślimy i pamiętamy. Często wiąże się ono z odwiedzinami u dziadków i wręczaniu im samodzielnie wykonanych laurek oraz drobnych upominków. Także dorosłe wnuki pragną odwdzięczyć się im za wspaniałe przygody w dzieciństwie, poświęcony czas i miłość, którą ich otaczali.

kwiaty2

Historia Dnia Babci – skąd wzięła się ta tradycja?

W odróżnieniu od Dnia Matki i Ojca historia Dnia Babci ma korzenie w naszej kulturze. Źródła wskazują, że tradycja ta została zainicjowana przez miesięcznik „Kobieta i życie”. Pomysł ten następnie podchwycił „Tygodnik Poznański”. Przyjmuje się, że Dzień Babci zaczęto oficjalnie świętować w Poznaniu, w 1965 roku.

Przyczynił się do tego niewinny psikus spłatany aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej przez dziennikarza „Expressu Poznańskiego” – Ryszarda Daneckiego. W dniu 21 stycznia artystka obchodziła swoje 85 urodziny na deskach teatru, grając babcię w przedstawieniu Alejandro Grasona „Drzewa umierają stojąc”. Ryszard Danecki wręczył aktorce po pierwszym akcie kwiaty i wielki tort z napisem „Dla Babci”, wmawiając jej, że w Poznaniu właśnie 21 stycznia obchodzi się Dzień Babci.
O całym wydarzeniu napisała warszawska gazeta „Express Wieczorny” i dzięki niej, o Dniu Babci dowiedziała się cała Polska. Już w 1966 roku, 21 stycznia, świętowano Dzień Babci w całym kraju.

Historia Dnia Dziadka – skąd wzięło się to święto?

Dzień Dziadka ma jeszcze krótszą historię niż Dzień Babci. W 1970 roku Telewizja Polska ogłosiła konkurs na wyznaczenie daty tego wydarzenia, tak by dziadkowie nie byli pomijani podczas świętowania. Widzowie wybrali na tę okazję 30 maja – dzień urodzin Mieczysława Fogga. Niestety termin ten nie bardzo się przyjął.  Z czasem zaczęto po prostu świętować dzień po dniu i obchodzić Dzień Dziadka 22 stycznia, zaraz po Dniu Babci.

Niezależnie kiedy i w jaki sposób to bez wątpienia warto obchodzić zarówno Święto Babci i Dziadka.
Pamiętajmy o naszych dziadkach na co dzień!
Wszystkim babciom i dziadkom życzymy wszystkiego dobrego w dniach ich święta!

Dyrektor i pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle nad Notecią