Alarm w sprawie dopalaczy – „Nie bierzcie tego, można umrzeć”!

W czasie trwania przerwy wakacyjnej drastycznie wzrasta liczba młodych ludzi zgłaszających się do szpitali z podejrzeniem używania dopalaczy w całym kraju. W ostatnich dniach z przekazu medialnego słyszymy o poważnych skutkach zdrowotnych wśród młodzieży zażywające nowe środki psychoaktywne o nazwie „Mocarz”. Ponad 200 osób trafiło do szpitali. Po zażyciu tego dopalacza zażywający zachowywali się agresywnie, wymiotowali, zdarzało się też usztywnienie mięśni. Używanie tego typu substancji psychoaktywnych może doprowadzić nawet do zgonu. Zażywający, szukając dodatkowych doznań, wpada w ostre psychozy, które wymagają leczenia psychiatrycznego – mówi dr Piotr Burda, Krajowy Konsultant Toksykologii. Wielu pseudochemików w ostatnim czasie pomieszało składy zakazanych przez służby państwowe środków psychoaktywnych. Zapoznali z nowymi zakazanymi substancjami. Chcieli zobaczyć co się stanie i jaka będzie reakcja służb.

APELUJEMY do młodych ludzi o nie eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi, a rodziców prosimy o wzmożoną czujność w okresie wakacji wobec zagrożenia, które niosą ze sobą narkotyki i środki psychoaktywne niewiadomego pochodzenia.

Zachęcamy rodziców do zapoznania się z przygotowanym opracowaniem, w którym  znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące działań, które powinien podjąć rodzic, kiedy dowie się, że jego dziecko eksperymentuje z używkami. W opracowaniu można również przeczytać o sygnałach, które powinny zaniepokoić rodziców, a które mogą świadczyć o problemie ich dzieci i młodzieży związane z używkami.

Zachęcamy również do zapoznania się opracowaniami dotyczącymi tzw. „dopalaczy” na stronie: http://www.ore.edu.pl/aktualnosci-start/6254-trujace-dopalacze-jak-z-nimi-walczyc

Od 1 lipca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii rozszerzyła listę zakazanych substancji o 114. Wszystkie dopalacze je zawierające są nielegalne. Policja ściga dealerów, ale zatrucia się mnożą. Jak uchronić dzieci? Co zrobić w sytuacji zagrożenia życia? Gdzie szukać informacji i pomocy? Polecamy poradniki dla rodziców i wychowawców. dopalacze