Konferencja Powiatowa – „Zrozumieć Autyzm”

W dniu 16.06.2015r.  w gościnnych progach Ośrodka Kształcenia Zawodowego „KURSAL” w Nakle nad Notecią spotkało się ponad 100 osób, aby wysłuchać prelekcji oraz podyskutować na ważny temat – zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz możliwych form pomocy dla dzieci i ich rodzin.

Na konferencję  Starosta Nakielski Pan Tomasz Miłowski wraz z organizatorami zaprosił przedstawicieli samorządów, pracowników oświaty, ośrodków pomocy społecznej, stowarzyszeń, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, służby zdrowia, policji oraz rodziców dzieci będących pod opieką naszej Poradni z powodu zdiagnozowanego autyzmu.

Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku oraz Powiatową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Nakle nad Noteci w ramach  Programu Pomocy Osobom Autystycznym z Terenów Wiejskich oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm”, który  objęty został patronatem przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.

Uczestnicy  konferencji  zapoznali się z ofertą przedszkoli, szkół, WTZ oraz ŚDS działających w powiecie nakielskim. Otrzymali publikacje na temat autyzmu, w przyszłości będą mogli – w ramach realizowanego Programu – wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach. Swoją ofertę publikacji na temat autyzmu w czasie konferencji zaprezentowało również wydawnictwo Harmonia (z możliwością dokonania zakupu lub zamówień).

Pozyskaliśmy do współpracy kilku znamienitych gości, fachowców w dziedzinie autyzmu. Program konferencji był bardzo bogaty i obejmował następujące wystąpienia:

  • Powitanie – Tomasz Miłowski Starosta Nakielski.
  • Kampania Społeczna na rzecz Dorosłych Osób z Autyzmem –wyświetlenie 5-cio minutowego filmu.
  • Realizacja specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej pani Dorota Hass.
  • „Zrozumieć Autyzm” – przedstawienie Programu – Koordynator Programu Zrozumieć Autyzm w Województwie Kujawsko-Pomorskim pani Emilia Ludwiczak.
  • Autyzm w ujęciu klasyfikacji DSM V. Różne ścieżki edukacyjne dzieci
    i młodzieży ze spektrum autyzmu
    – certyfikowane terapeutki behawioralne, superwizorki SPOA – panie Beata Blok i Zofia Brzeska.
  • Sytuacja osób z autyzmem w powiecie nakielskim, działania Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią – psycholog, dyrektor Poradni pani Ewa Burzyńska.
  • Formy wsparcia Bydgoskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem
    i Ich Rodzinom a potrzeby osób z autyzmem
    pani Ewa Przybilińska.
  • Jak wygląda funkcjonowanie dziecka – ucznia z Zespołem Aspergera
    na  różnych etapach edukacji szkolnej
    – pani Barbara Golasik wiceprezes Stowarzyszenia ASPI Bydgoszcz.
  • Problemy zdrowotne dzieci z autyzmem na etapie wczesnej interwencji
    dr n. med. neurolog dziecięcy Anna Masztalerz.
  • Prezentacja pracy z uczniami z zaburzeniami autystycznymi w Zespole Szkół Specjalnych w KarnowieAgnieszka Gumul
  • Prezentacja pracy z dziećmi z zaburzeniami autystycznymi w Przedszkolu nr 2
    z oddziałami integracyjnymi w Nakle nad Notecią
    Adela Karnikowska dyrektor, Wioletta Szczepaniak

Ciekawe dyskusje, wymiana doświadczeń oraz zarysowanie planów na przyszłość odbyło się także w kuluarach konferencji.

Najważniejsze wnioski, potrzeby i kierunki  dalszych działań  podkreślane przez uczestników, to:

  • Łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalistów (psychiatrów, neurologów), edukacja lekarzy innych specjalności w tematyce autyzmu w celu stworzenia odpowiednich, dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci warunków badań i zabiegów
  • Więcej godzin na terapię i działania mające na celu wsparcie rodziców w poradni
  • Więcej godzin Specjalistycznych Usług Opiekuńczych – wprowadzenie ich we wszystkich gminach powiatu
  • Propagowanie idei wolontariatu
  • Pomoc zapewniona rodzicom w bezpośredniej opiece nad dzieckiem
  • Kampanie informacyjne
  • Więcej klas dla autystów, specjalistycznych przedszkoli i szkół, ośrodków wczesnego wspomagania
  • Szkolenia dla nauczycieli, wsparcie ze strony poradni – konsultacje, porady – rozwiązywanie problemów edukacyjnych i wychowawczych
  • Rozwijanie Warsztatów Terapii Zajęciowych i Środowiskowego Domu Samopomocy, utworzenie Zakładu Aktywizacji Zawodowej, wsparcie dla rodzin z dorosłym autystykiem.

Mamy nadzieję, że uda nam się realizować powyższe postulaty, jednak zdajemy sobie sprawę z ograniczeń finansowych i kadrowych, które nie jest łatwo w szybki sposób eliminować.

Dziękujemy przybyłym gościom, prelegentom, uczestnikom, a w sposób szczególny rodzicom dzieci z zaburzeniami ze spetrum autyzmu za ich obecność i aktywność.

Składamy także podziękowania Panu Marku Starczewskiemu i pracownikom Ośrodka Kształcenia Zawodowego „Kursal” za bezpłatne udostępnienie Sali oraz pomoc w organizacji konferencji.

Materiały z konferencji udostępnione przez prelegentów będą dostępne na stronie internetowej naszej Poradni w zakładce „Materiały” (po uruchomieniu zmodyfikowanej strony) – www.ppppnaklo.pl .

 

Ewa Burzyńska

Dyrektor

Powiatowej Poradni

Psychologiczno – Pedagogicznej w Nakle nad Notecią.

031006007046