Kolejna Konferencja na temat zagrożeń we współczesnym świecie.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nakle nad Notecią po raz czwarty zorganizowała Konferencję o zasięgu powiatowym pod honorowym patronatem Starosty Nakielskiego w ramach Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego pt. „Zagrożenia we współczesnym świecie, a wsparcie specjalistyczne dla uczniów szkoły i rodziny”.

W tym roku omawialiśmy   tematy związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego – wzięliśmy pod uwagę zgłaszane w ankietach zapotrzebowanie ze szkół, a także obserwowane przez nas nasilanie się problemów sfery emocjonalnej, społecznej, poczucia wyobcowania, braku akceptacji, trudności w relacjach u dzieci i młodzieży.

Przekrój wykładów był różnorodny, pragnęliśmy przedstawić temat zarówno  od strony teoretycznej, profilaktycznej,  terapeutycznej, jak i pokazać przykłady dobrych praktyk. Mówiliśmy  o młodych ludziach, o ich problemach, potrzebach, o relacjach w zespołach klasowych, o tym jak my dorośli możemy im pomóc poprzez wprowadzanie w świat wartości i kształtowanie tolerancji.

O zaburzeniach odżywiania opowiedziała psychiatra  dr n. med. Małgorzata Dąbkowska, o sytuacji uczniów z zaburzeniami psychotycznymi – psycholog kliniczny Roma Bajzert. Pan Tadeusz Karnicki Prezes Fundacji Cane pro Humano przedstawił swoje doświadczenia  z prowadzenia dogoterapii oraz z pracy z młodzieżą – wolontariuszami. Terapeuta zajęciowy Pani Natalia Ziółkowska opowiedziała o działalności Klubu Pacjenta „Przystań Nadziei” w Mroczy, zrzeszającego osoby dotknięte schizofrenią. Dobre praktyki w pracy w szkole z uczniami z poważnymi zaburzeniami sfery emocjonalnej i społecznej przedstawiła Pani Marietta Błaszkiewicz  z Niepublicznego Zespołu Szkół  w Anilinach. Propozycje pracy z grupami klasowymi  w celu rozwijania tolerancji, szacunku do innych, a także akceptacji siebie i innych przybliżyli uczestnikom konferencji psycholodzy Poradni – Magdalena Byczyńska i Ewa Burzyńska.

Inspirującym doświadczeniem były  wiersze napisane przez 15-letniego ucznia gimnazjum w czasie przeżywanego przez niego kryzysu.  Często w szkole i w domu widzimy przede wszystkim to co zewnętrzne – problemy,  które stwarza zachowanie ucznia, jego absencję, dziwne reakcje. Zaprosiliśmy do spojrzenia na problem oczami młodego człowieka, który musi się zmierzyć z własnymi emocjami, lękami, naciskiem zewnętrznym, kryzysem  tożsamości i poczucia  wartości, ale też z reakcjami otoczenia, poczuciem odmienności i braku akceptacji, a nawet odrzucenia.  Wiersze usłyszeliśmy w interpretacji p. Romki Janke z NOK.

Konferencja odbyła się 29.04.2015 r., jak co roku w gościnnych progach Ośrodka Szkolenia Zawodowego Pana Marka Starczewskiego „Kursal”.

W konferencji wzięli udział : Pan Starosta – Tomasz Miłowski, Pan Wicestarosta – Andrzej Kinderman, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy współpracujących z Poradnią instytucji pomocowych, a także pedagodzy, psycholodzy szkolni oraz nauczyciele. Gościliśmy ponad siedemdziesiąt osób.

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc w organizacji Konferencji  – prelegentom, nauczycielom  oraz uczniom z Koła Teatralnego „Perła” z Zespołu Szkół Specjalnych  w Kcyni za przedstawiony montaż słowno – muzyczny – „Czy dobrze być dzieckiem” , Panu Markowi Starczewskiemu oraz pracownikom Ośrodka Kształcenia Zawodowego Kursal, Paniom Marii Klóska oraz Justynie Frelichowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Nakle, które przygotowały wystawę książek oraz bibliografię pozycji związanych z tematem konferencji, a także pracownikom naszej Poradni.

Naszym gościem specjalnym była   Pani Barbara Nawrocka – Rzecznik Prasowy Oddziału NFZ w Bydgoszczy, dzięki której  dodatkową atrakcją  w trakcie trwania Konferencji była   możliwość zarejestrowania się dla chętnych i posiadających przy sobie dowód osobisty do ZIP-u – Zintegrowanego Informatora Pacjenta  – z czego skorzystało ponad sto osób.

Dziękuję Starostwu Powiatowemu za przekazane upominki dla prelegentów i osób, które wsparły nas w organizacji konferencji. Były  to piękne albumy, przewodniki i materiały reklamowe promujące nasz powiat.

Materiały pokonferencyjne zostaną przesłane do szkół i pedagogów pocztą elektroniczną w najbliższym czasie. Zamieścimy w nich również bibliografie przygotowane przez panie z Biblioteki Pedagogicznej w Nakle .

Ewa Burzyńska

Dyrektor PPPP w Nakle n. Not.